ПРИКЛЮЧИ ВТОРИЯТ ЗА 2023 ГОДИНА СТАЖ ПО ПРОГРАМА „ЕРАЗЪМ ЗА ПУБЛИЧНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ”

В периода от 10 до 20 октомври се проведе втората сесия за 2023 г.  по Програма „Еразъм за публичната администрация“ на Европейското училище по администрация (EUSA). От България в обучението участие взеха Еми Александрова от Министерството на електронното управление и Мартина Динкова от Министерството на младежта и спорта. Представяме ви техните впечатления след програмата.

Еми Александрова, младши експерт в дирекция "Информационно общество, информационни технологии, европейска координация и международно сътрудничество", Министерството на електронното управление​:

"Проведеното теоретично обучение, съчетано с практически семинари и наблюдение върху работата на европейските служители, бе изключително полезно и ползотворно за работата ми като младши експерт в дирекция „Информационни технологии, информационно общество, европейска координация и международно сътрудничество“ в Министерството на електронното управление, тъй като то ми даде възможност да получа по-задълбочен поглед върху дейността на европейските институции и имплементирането на европейските политики и приоритети на национално ниво, които са част от ежедневната работа на отдела и дирекцията.

В дните, посветени на job shadowing, имах възможността да посетя Генерална дирекция “Съобщителни мрежи, съдържание и технологии” (DG CNECT) на Европейската комисия и да се срещна с експерти, които участват активно в процесите, заложени в политическата програма „Цифрово десетилетие“ и които са приоритет на дирекция ИТИОЕКМС. Сред темите на срещите бяха:

  • многостранни проекти и европейски консорциуми за цифрова инфраструктура (EDICs) – характеристики, условия за включване, приноси (финансови и нефинансови); статути на участници и наблюдатели, право на глас и др.
  • национални пътни карти на държавите членки – проверка за пълнота на подадената информация (completeness check).
  • индикатори за измерване – предстоящи актуализации на индикаторите, възможности за сътрудничество между държавите членки при по-слабо представяне по индикаторите;
  • международни аспекти на цифровата политика – двустранно сътрудничество със САЩ, Индия и Канада; цифрови партньорства с Япония, Сингапур, Корея, държавите от Латинска Америка и Карибския регион, цифрови диалози със Западните Балкани.

Всички тези дейности попадат в компетентността на моята администрация и участието в обучението ми даде възможност да установя неформални и дори приятелски контакти с колегите от европейските институции, с които имаме общи дейности и приоритети.

Силно препоръчвам колегите, които не са имали възможност да кандидатстват в Програмата, да го направят, тъй като професионалните и личните преживявания и впечатления ще се помнят дълго и имат реално отражение върху работата както на българските институции, така и нашето лично развитие като специалисти и експерти."

Мартина Динкова, младши експерт в отдел "Международно сътрудничество", дирекция "Европейски програми, проекти и международно сътрудничество", Министерството на младежта и спорта:

"Програмата на стажа беше структурирана в две части. Първата включваше лекции и информационни сесии, отнасящи се до същността на европейските институции, тяхното функциониране и взаимодействието помежду им. Материята беше разгърната и поднесена по интерактивен и интригуващ начин от представители на самите институции, които споделиха своя личен опит и отговаряха на въпроси, пряко свързани с естеството на тяхната ежедневна работа. Теоретичната част следваше своя логически и последователен ход – от история на европейската интеграция през институционална система на ЕС, законодателен процес в ЕС, процедури на вземане на решения и контрол върху изпълнението на взетите решения. Тя беше съчетана с практическо приложение на натрупаните знания посредством симулация на заседание на работна група в Съвета на ЕС. Освен това програмата предложи посещения на основните европейски институции, като любопитен момент беше присъствието на пресконференция в централата на Европейската комисия. От съществена полза се оказа и срещата със служители на Генерална дирекция „Устни преводи“ на Европейската комисия, които дадоха полезни съвети за публично говорене.

   Втората част се състоеше в двудневна сесия по метода на наставничеството в предварително избрана институция или агенция на ЕС. Моето наставничество протече в Генерална дирекция „Образование, младеж, спорт и култура“ на Европейската комисия и, по-конкретно, в дирекция „Младеж, образование и Еразъм+“, отдел „Младеж и доброволческа солидарност“, и дирекция „Култура, творчество и спорт“, отдел „Спорт“. Имах възможност да проведа разговори с всички служители на гореспоменатите отдели в съответните дирекции, отговарящи за младежката и спортната политика в ЕС. Те ми представиха задачите, върху които работят към момента, и ме въведоха в специфичните работни процеси. Бях запозната с различни програми и инициативи като „Европейски корпус за солидарност“, „Открий ЕС“, „Европейска седмица на младежта“ и др. Също така участвах в работна среща за обмяна на идеи за организацията на едно от най-значимите събития на европейско ниво в сектор „Спорт“ – Европейския спортен форум. Времето, прекарано в двете дирекции, ми позволи да придобия яснота относно вътрешните механизми за осъществяване на функциите на ЕС в тесните сфери на младежта и спорта.

   Бих препоръчала програмата „Еразъм за публичната администрация“, тъй като тя дава възможност за установяване на дълготрайни контакти и придобиване на ценен опит спрямо конкретните професионални потребности."

чИПА