Церемония по
19 Декември 2024
Две иновативни идеи бяха отличени в проведения през 2024
За осма поредна година Институтът по публична администрация (ИПА) успешно реализира Лятната академия за млади лидери, насочена към развитието на нови поколения лидери в публичната администрация. Академията се проведе в периода 30.09 – 04.10.2024 г.
Академията беше открита от г-жа Снежанка Рибарска, директор на дирекция „Обучение, международна дейност и проекти“ в ИПА. Тя подчерта значението на академията като ключова платформа за формиране на умения за стратегическо планиране, лидерство и насърчаване на междуинституционалните връзки и работата в мрежи.
Г-н Ясен Георгиев представи темата за стратегическото планиране в контекста на Европейския съюз, като използва методологията на шапките на Боно и предизвиква участниците да разгледат общи проблеми от различни гледни точки.
Вторият ден беше фокусиран върху иновациите в публичната администрация. Проф. Антон Герунов разгледа приложението на големите езикови модели и тяхното потенциално въздействие върху трансформацията на публичния сектор. В своята лекция той обърна внимание на предизвикателствата и възможностите пред внедряването на технологиите на изкуствения интелект.
След него младите ни лидери имаха възможността да се запознаят с приложението на пространствените данни в работата на администрацията и възможностите, които те дават за връзка и сътрудничество с други администрации, неправителствен и академичен сектор.
Третият ден от академията продължи с акцент върху междуправителствените отношения и международното сътрудничество. Г-н Йоан Терио, аташе по институционално сътрудничество към Френския институт в България, представи институционалната структура на ЕС и предизвика младите лидери да водят преговори на високо равнище в Европейския съвет.
Г-н John Hanley, постоянен юридически съветник към Посолството на САЩ в България, представи практически казуси и проведе дискусия с участниците ни за значението на междуинституционалното сътрудничество за повишаване на ефективността в публичния сектор.
По време на четвъртия ден участниците се потопиха в иновативния подход на дизайн-мисленето с помощта на лекторите Мария Михайлова и Ясен Танев. Те разработваха проекти, като целта беше да създадат устойчиви и взаимосвързани идеи, които демонстрират междуинституционално сътрудничество. Младите лидери трябваше да защитят своите концепции пред аудиторията и да покажат как проектите им могат да бъдат реализирани на практика.
Финалният ден на Лятната академия бе посветен на представянето на разработените проекти. Участниците получиха обратна връзка от своите ментори и колеги, което им помогна да осъзнаят къде техните проекти могат да се допълват и да се развиват съвместно. Те се обединиха около решението да продължат работа по проектите си и след края на академията, като станат част от активната мрежа на млади лидери, която трансформира идеите в реални проекти.
ИПА изказва своята благодарност към всички лектори и участници в събитието.