
„Барометър на нагласите“ е първото национално проучване, посветено на ангажираността на служителите в държавната администрация и на факторите, от които тя зависи. То се проведе от екип на ИПА в периода юни – септември 2019 г. За целта беше адаптирана методиката на Civil Service People Survey – проучване, което вече над 10 г. се провежда в публичната администрация на Великобритания.
За оценка на резултатите беше направено сравнение с резултатите за британската администрация за 2018 г., както и с резултатите на едно от най-авторитетните и представителни проучвания на ангажираността в частния сектор у нас, проведено от Aon/ARS България през 2017 г.
В проучването „Барометър на нагласите“ 2019 г. участваха общо 6246 служители от държавната администрация. Въз основа на резултатите, респондентите бяха разделени в четири широки групи: „високо ангажирани“, „умерено ангажирани“, „неангажирани“ и „активно дезангажирани“.
Ето някои по-важни резултати и изводи:
- Cравненията показват, че средното ниво на ангажираност в държавната администрация на България (69 %) е по-високо от това в администрацията на Великобритания (62 %), както и от средното ниво на ангажираност в частния сектор у нас.
- Eдинствената променлива, по която в бенчмаркинга служителите в българската държавна администрация отстъпват на британските си колеги, е работата в екип.
- Най-висок дял (55 %) от служителите в държавната администрация на България са умерено ангажираните. Това е така в повечето организации и не само в България, но и по света. Много положителен резултат е обаче, че високо ангажираните (24 %) са повече от двете категории неангажирани служители (общо 19 %), което се среща сравнително по-рядко и е белег за добро ниво на ангажираност.
- По-голямата част от служителите в администрацията харесват работата си, намират смисъл в това, което правят и за тях администрацията е добро място за професионална реализация.
- От гледна точка на пол, възраст и заемана длъжност, най-високо ангажираните служители се оказват жените на възраст над 50 г., които заемат ръководни длъжности, вкл. висши държавни служители. Най-ниско ангажирани са служителите на възраст до 35 години.
- Ангажираността варира и според типа на администрациите, като нивото на ангажираност е най-високо в общините, а най-ниско в държавните агенции.
- Може би най-сериозната бариера пред българската администрация е нейният консерватизъм. Служителите не чувстват достатъчно подкрепа и насърчаване да мислят критически и да търсят нови начини за подобряване на работата.
- Едва около половината от участниците в проучването смятат, че имат възможности за учене и развитие на работното място.
- Най-ниската оценка очаквано е получила удовлетвореността на служителите от възнаграждението.
Подробен доклад за резултатите от проучването, вкл. препоръки за повишаване на ангажираността на служителите, е публикуван в секция „Публикации“ на интернет страницата на ИПА.