На 25 март 2021 г. по инициатива на ИПА се проведе онлайн среща на сродни обучаващи институти и звена, посветена на дигиталните форми на учене в държавната администрация. В нея участваха близо 30 представители от Националния институт по правосъдие, Центъра за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи на МТСП, Националната агенция за приходите, Дипломатическия институт, Института по психология на МВР, Школата по финанси, както и служители на ИПА.

С приветствие към участниците се обърна Анета Тушева, директор дирекция „Обучение, международна дейност и проекти“ в ИПА, която представи и основните цели на срещата:

  • Споделяне на  опит, постижения и изводи от развитието на електронното обучение в администрацията през последните три години с акцент върху начините за справяне с предизвикателствата, породени от пандемията с COVID-19.
  • Очертаване на бъдещи възможности за сътрудничество между участниците в общите им усилия за предоставяне на нови и по-качествени дигитални форми на учене.

Преди началото на дискусиите накратко беше представен доклад на тема „Дигитални форми на учене и възможности за прилагането им в държавната администрация“, изготвен от доц. Благовесна Йовкова и проф. Румяна Пейчева-Форсайт от СУ „Св. Климент Охридски“ по поръчка на ИПА. Доц. Йовкова разясни методологията и обхвата на проучването, основните резултати и препоръки за развитие на електронното дистанционно обучение в публичната администрация. Пълният текст на доклада е публикуван в секция „Публикации“ на сайта на ИПА.

След това, участници от сродните институти представиха своя опит в областта на електронното обучение, трудностите и постиженията от последната година. Споделени бяха полезни изводи и научени уроци, извлечени от наложеното преработване на присъствени курсове в електронна форма, от работата с лекторите по редизайна на обученията, от допълнителното технологично осигуряване на е-курсовете и т.н. Заедно с това, бяха очертани планове за подобряване на качеството на електронното обучение, за въвеждане на нови дигитални форми на учене, за осигуряване на индивидуализация  и по-висока интерактивност на обучението. Обсъдени бяха и някои практически въпроси, свързани с избора на софтуер за онлайн събития, колаборативно учене, разширяване на дигиталната комуникация и др.

Участниците изразиха благодарност и висока оценка за организираната среща, като подчертаха нейната полезност и навременност. Особено мотивиращи бяха думите на г-жа Таня Михайлова, директор на Дипломатическия институт към МВнР, която определи инициативите на ИПА като „мощната инжекция“, стимулираща усилията на сродните институти за по-широко прилагане електронните форми на учене и развитие на дигиталните умения на служителите в държавната администрация.

В края на срещата участниците се обединиха около следните решения за бъдещо сътрудничество:

  • ИПА да организира съставянето и публикуването на Е-бюлетин, чрез който да бъде представен и популяризиран опита на сродните обучаващи институти и звена в областта на електронното обучение.
  • Да се въведе практика на взаимно информиране и популяризиране на отворени безплатни е-обучения и ресурси по теми, които представляват общ интерес за служителите в администрацията.
  • През есента на 2021 г. ИПА да организира нова среща на сродните обучаващи институти, която да се фокусира върху по-конкретни практически аспекти на електронното обучение в държавната администрация.

 

чИПА