Институтът по публична администрация (ИПА) е координатор на програмата за професионални стажове на държавни служители „Еразъм за публичната администрация“, организирана от Европейското училище по администрация (EUSA) в Брюксел.

read more
23 Apr 2024

От името на Института по публична администрация, Стопанска академия „Д. А. Ценов“ и Университета за национално и световно стопанство, най-учтиво Ви каним да вземете участие в церемонията по обявяване на резултатите от годишното национално проучване за определяне на Индекс на административния капацитет на държавната администрация в Република България.

Събитието ще се проведе на 26-ти април 2024 г., от 11 часа, в гр. София, Голяма конферентна зала на УНСС.“

Очаваме Ви!

Bulgarian
read more
18 Apr 2024

Брой 1/2024 на е-бюлетин

2024 г. започва за Института с редица интересни новини и обяви, които можете да прочетете в брой 1/2024 на е-бюлетина на ИПА.

 

Институтът по публична администрация (ИПА) стартира процедура за подбор на  лектори/лекторски екипи за разработване на обучения включени в Каталог 2024 -  нови курсове, които ще се провеждат в присъствена форма, както и е-модули за самообучение.

Темите и информация за курсовете са посочени в Приложение № 1 към тази покана.

read more
05 Apr 2024
Alt

В 15-ия юбилеен епизод на подкаст рубриката „Цифрова администрация“ с  г-н Жоро Пенчев - софтуерен експерт в областта на данни, стратегическо планиране, информационни системи и политики по дигитализация - ще си поговорим за етичните аспекти при управлението на данни в публичната администрация,  ролята на GDPR, взаимовръзката на данните с развитието на Изкуствения интелект и машинното учене, както и други, интересни и полезни въпроси по темата, които ще чуете в настоящия епизод.

 

Първа сесия за 2024 година по програма „Еразъм за публичната администрация“

На 15 март приключи първата сесия за 2024 година по програма „Еразъм за публичната администрация“, организирана от Европейското училище по администрация (EUSA). Представител на България по време на 10 дневния стаж беше Найден Груев, главен експерт в дирекция „Административно-правни и финансово счетоводни дейности“ към Център за развитие на човешките ресурси. Споделяме ви неговите впечатления от програмата:

ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА ПРЕД ПРИЛОЖЕНИЕ НА НОВАТА ЕВРОПЕЙСКА ПОЛИТИКА ЗА КИБЕРСИГУРНОСТ В БЪЛГАРСКАТА АДМИНИСТРАЦИЯ
Description

Анализът "Предизвикателства пред киберсигурността" изследва състоянието на киберсигурността в българската администрация и съответствието ѝ с политиките на Европейския съюз. Той обхваща настоящите практики в областта на киберсигурността, правната рамка и международните стандарти, като същевременно обръща внимание на прилагането на новата европейска директива за киберсигурност - NIS 2. Документът представя и модели за управление на риска, оценка на дигиталната компетентност на служителите в държавната администрация и стратегии за адаптиране към изискванията на ЕС за киберсигурност.

Bulgarian
Details