Подбор на
16 Октомври 2024
Институтът по публична администрация (ИПА) е координатор на
Практиката принадлежи към социален сектор на устойчивост.
Носителите и ползватели на българския жестов език до този един момент никога не са се чувствали пълноценни и пълноправни граждани поради липсата на осигурени възможности за достъпност чрез българския жестов език. Основната пречка пред въвеждането на административно обслужване на български жестов език беше липсата на законова рамка, която да уреди това действие.
С приемането на Закона за българския жестов език на 21.01.2021 г. обаче тази пречка беше преодоляна, което означава, че въвеждането на подобно обслужване и създаването на приобщаваща среда за глухите и сляпо-глухите на местно и национално ниво вече са не само възможни, но и законово задължителни.
С приемане на Закона за българския жестов език (ЗБЖЕ), в сила от 06.02.2021 г., обн. ДВ. бр. 9 от 02.02.2021 г., се уреждат обществените отношения, свързани с признаването на българския жестов език за естествен самостоятелен език, както и се създават условия за зачитане правото на глухите и сляпо-глухите лица на изразяване и на информация чрез българския жестов език.
Приемането на ЗБЖЕ, влизането му в сила и последващото му прилагане в държавни и общински институции ще даде възможност не само да се популяризира българския жестов език, но и да се развива и да осигури на глухите и сляпо-глухи лица достъпност и равнопоставеност във всички сфери на техния живот.
С Решение № 359 по Протокол № 35 от 24.06.2021г., Столичния общински съвет възложи на кмета на Столична община да извърши конкретни дейности във връзка със задълженията на общинската администрация по Закона за българския жестов език и по специално в сферата на административно обслужване на глухи и сляпо-глухи граждани на територията на Столичната община, в т. ч. при провеждане на мероприятия с участие на лица с увреден слух и на сляпо-глухи лица.
За повече информация:
https://www.ipa.government.bg/sites/default/files/sbornik_dp_22_preview_13.3.pdf