Подбор на
16 Октомври 2024
Институтът по публична администрация (ИПА) е координатор на
Служителите от Отдел „Държавен здравен контрол“, дирекция „Обществено здраве“ при РЗИ - Монтана ежегодно организират и провеждат самостоятелно или с партньори на регионално/национално ниво обучения и беседи за повишаване нивото на информираност за остеопороза сред населението и особено сред рисковите групи. Целевата група са жени и мъже над 50 години, жени в менопауза и след менопауза; лица с една и повече фрактури; лица с наследствена обремененост; деца, юноши и млади хора; бременни и кърмещи жени; пушачи; лица, злоупотребяващи с алкохол. На срещите се предоставя полезна информация относно проблемите, свързани с остеопорозата. С допълнителни мероприятие ежегодно се отразява и 20 октомври – „Световния ден без остеопороза”. Освен да се повишава нивото на информираност за остеопороза сред населението основните цели на практиката са да се ограничи риска от възникване на остеопороза и да се вземат навременни и адекватни мерки за диагностика и лечение на заболяването. Информация за провежданите мероприятия, свързани с практиката, се споделя и на интернет страницата на РЗИ – Монтана.
Практиката е насочена към жени и мъже над 50 години, жени в менопауза и след менопауза, лица с една и повече фрактури, лица с наследствена обремененост, деца, юноши и млади хора, бременни и кърмещи жени, пушачи, лица, злоупотребяващи с алкохол.
Остеопорозата е дефинирана от Световната здравна организация (СЗО) като системно заболяване, характеризиращо се с ниска костна маса и нарушения в микроархитектурата на костната тъкан, водещи до повишена чупливост на костите и увеличен фрактурен риск. Болестта е едно от най-често срещаните заболявания при жените и мъжете над 50-годишна възраст.
Въвеждането на практиката в РЗИ - Монтана цели да повишава нивото на информираност за остеопороза сред населението и особено сред рисковите групи, да се ограничи риска от възникване на остеопороза и да се вземат навременни и адекватни мерки.
В инициативата са вложени човешки ресурси – служители за осъществяване на беседите; материални и информационни ресурси - брошури, листовки и материали за практическата част; финансови ресурси – за подготовка на информационни материали. Част от материалите се получават безплатно от Асоциация „Жени без Остеопороза”.
За повече информация: https://www.ipa.government.bg/sites/default/files/sbornik_dp_22_preview_13.3.pdf