Форма за търсене

Лятна академия за млади лидери в публичната администрация 2019

В периода 8 – 13 септември 2019 г. Институтът по публична администрация проведе ежегодната Лятна академия за млади лидери в публичната администрация. Тя се реализира в рамките на проект на ИПА по Оперативна програма „Добро управление“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.

Лятната академия, в която взеха участие служители до 35 годишна възраст от държавната администрация, се проведе в курортен комплекс Албена. Програмата на обучението беше тематично разделена по дни, но обединена от тазгодишното мото „Дигиталната трансформация – бъдещето на публичните услуги и на взаимодействието на администрацията с гражданското общество“. Академията беше фокусирана върху ориентираното към действие обучение и чрез комбинация от лекции, практически задачи и уъркшопове обучаемите бяха насърчени да участват активно в процеса на работа.

Началото на първия ден от Академията даде г-н Павел Иванов – изпълнителен директор на ИПА с приветствие към участниците. След него лектор беше г-н Ясен Георгиев, който не само представи пред младите лидери значението на способността да се поставиш в положението на другия, но и ги включи активно чрез подбраната от него практическа задача с „Шестте мислещи шапки“ на Боно. Обучението продължи с г-н Николай Николов, който представи темата за лидерството, неговите измерения и значение при управлението в публичната администрация.

Вторият ден от Академията премина под мотото на европейските отношения и преговори. Денят беше открит с включване чрез видео връзка на г-н Андрей Новаков – член на Европейския парламент. Той представи на участниците текущите приоритети на ЕП и очакванията за насоките на развитие. Същинската част от деня продължи с представянето на структурата и особеностите на преговорите в Европейския съюз от г-жа Амели Льоклер.

Третият ден на Лятната академия беше открит с лекция на г-жа Гергана Колешанска, директор на дирекция „Политики за е-управление“, която представи постиженията и предизвикателствата пред дигитализацията в публичната администрация.

Денят продължи с доц. д-р Даниела Илиева, която представи на младите лидери принципите и подходите за ефективна и убеждаваща комуникация, бизнес-етикет и протокол.

Четвъртият ден от Лятната академия премина под знака на сесията за дизайн мислене (Design Thinking) и създаване на Карта за пътуване на потребителя (User Journey Billboard), представени от екипа на Майкрософт – г-н Владимир Махнев и г-н Шон Макгуайър. Представените подходи дадоха възможност на участниците да предлагат иновативни идеи, да разпределят задачите при работа в екип и да постигнат един общ резултат под формата на проектна идея, която да спомогне за дигитализирането на публичната администрация.

Петият ден на Академията беше отделен за темата "Анализ на  заинтересованите страни", представена от г-жа Емилия Занкина. Участниците работиха в групи по различни проблеми, приемаха ролята на отделните заинтересовани страни, за да усетят различните гледни точки, позиции и причините за тях.

Последният шести ден от Академията беше предназначен изцяло за креативна сесия, която да насърчи младите лидери да си представят как виждат развитието на дигиталните услуги в следващите 10 години. Участниците бяха ръководени от Христина и Дана от 500Маркера, които им представиха подхода за визуално писане и как той спомага за креативността и представянето на сложни идеи и концепции.

 

   

      

чИПА