Форма за търсене

Международен проект: „Укрепване на устойчивостта на публичната администрация с CAF 2020 след кризата COVID19”

 

Република България участва в най-големия международен проект по CAF досега, който се ръководи от екип на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) в тясно сътрудничество с Европейската комисия. В него са включени Австрия, Белгия, България, Гърция, Испания, Италия, Португалия, Полша, Словения, Финландия, Хърватия. Поканата за участието на България в проекта е израз на признанието на работата на българските организации за въвеждане на модел CAF и на ефективната роля и подкрепа на националния CAF ресурсен център към ИПА.

Проектът цели да засили устойчивостта на организациите от публичния сектор в европейските държави-членки чрез анализ и оценка на придобития опит в управлението на кризата COVID-19.

В рамките на проекта се осъществяват следните 4 ключови дейности:

  1. Проучване мнението на CAF организациите в различните страни относно подкрепата на модел CAF за справяне с кризата COVID-19. За целта до CAF организации в различни страни е изпратен за попълване специално разработен въпросник. На база на получените отговори от общо 174 публични организации от 23 държави, са направени основни изводи за полезния ефект от прилагането на модел CAF за адаптацията и устойчивостта на публичните организации в условията на кризата. Международният екип на проекта и участващите в него държави са особено впечатлени от активността на България и националния CAF ресурсен център, тъй като 52 броя български CAF организации (близо 1/3 от всички) са попълнили въпросника. Тази дейност по проекта приключи в края на 2021 – началото на 2022 г. и можете да се запознаете с резултатите от направеното изследване.
  2. Разработване и споделяне на добри практики (case studies) на CAF организации от посочените по-горе 11 държави. На база на извършена номинация от съответните държави са избрани 11 организации (по една организация от всяка държава). За всяка от тях ще бъде разработено изследване относно нейния положителен опит за работа в условията на криза. Международният екип избра Столична РЗИ като българската организация, която ще бъде проучена и чиято добра практика ще бъде споделена в рамките на общ проектен документ. Тази дейност е планирана да се осъществи в периода март-юни 2022 г. 
  3. Провеждане на поредица от работни срещи за обсъждане на изследваните добри практики от различните държави и провеждане на дискусии относно ролята на модел CAF за адаптация и устойчивост при кризи. Дейността е планирана да се проведе в периода: юни – октомври 2022 г.

Разработване на обобщен от международния екип Доклад (на база на резултатите от посочените по-горе дейности) за научените уроци за ролята на модел CAF при кризата от пандемията и препоръки в контекста на устойчивостта на публичните организации за бъдещи кризи. Дейността е планирана за края на 2022 г. – началото на 2023 г.

чИПА