Внедряването и реализирането на практиката протече в шест етапа:
1. През 2018 г. с помощта на 14 училища на територията на общините Смолян, Девин и Мадан, в Регионалната инспекция по околна среда – Смолян (РИОСВ – Смолян) бяха събрани над 1 тон пластмасови капачки, превозени в помощ на кампанията „Капачки за бъдеще“.
2. Под мотото „Да победим замърсяването с пластмаса“, протече кампанията „Ден без найлонови торбички“, организирана от РИОСВ – Смолян и общините Смолян, Девин и Мадан. В нея се включиха 40 търговски обекта, които на 5 юни 2019 г. не предлагаха за продажба найлонови торбички. Над 1500 граждани от трите общини пазаруваха без да използват найлонови пособия. По този начин потребителите показаха, че намаляването на потреблението на пластмасови продукти е възможно с помощта на всеки от нас. По време на кампанията бяха раздадени 150 текстилни торбички, осигурени от инспекцията.
3. През септември 2018 г. беше организиран изнесен пункт за предаване на пластмасови и хартиени отпадъци. От 10:00 до 15:00 часа, жителите на града предадоха над 240 килограма хартия и пластмаса.
4. За най-малките жители на града беше организиран хепънинг, по време на който децата изработиха любими анимационни герои и саксии за цветя от отпадъчни материали. След това, заедно със своите родители, малчуганите се насладиха да постановката „Еко карнавал“, от която научиха интересни факти за разделното събиране на отпадъци.
5. От 17 до 24 ноември 2018 г. РИОСВ – Смолян организира открити уроци на тема: „Опасните отпадъци в нашето ежедневие“. В рамките на образователните инициативи, учениците от ОУ „Иван Вазов“ и ОУ „Стою Шишков“ в Смолян научиха какво прави един отпадък „опасен“ и къде трябва да бъде предаден той.
6. Предвид успеха на проведените през 2018 г. кампании, към която граждани от територията на цялата област Смолян проявяват все по-голям интерес, през 2019 г. пред сградата на инспекцията беше поставено метално сърце за събиране на пластмасови капачки. В резултат, до септември 2019 г. бяха събрани още над 1 тон капачки, с които жители от цялата област за втора поредна година подпомогнаха кампанията
„Капачки за бъдеще“.
Практиката е социална и екологично устойчива, а идеята за нея цели повишаване на цялостната информационно-образователна дейност на инспекцията по отношение на пластмасовите отпадъци и е на директора на РИОСВ.
В практиката са вложени човешки и финансови ресурси, като разходваните средства са осигурени от ПУДООС/ МОСВ.
За повече информация: https://www.ipa.government.bg/sites/default/files/sbornik_dobri_praktiki...