Община Русе е сред водещите общини в страната по деинституционализация на деца в изпълнение на Националната стратегия – Визия за деинституционализация на деца. Успешно са закрити всички домове за деца, включително и ДМСГД – Русе, през 2015 г., като са разкрити иновативни социални услуги за деца – ЦНСТ за младежи и деца с увреждания с потребност от постоянна медицинска грижа, Дневен център за деца с увреждания до 18 г. възраст, интегрирани здравно–социални услуги за деца и семейства; дневни центрове за младежи; дневни центрове за деца – седмична грижи, ЦСРИ и развитие на приемната грижа, като иновативна услуга за грижа в семейна среда на деца.
Предоставят се услуги на различни целеви групи, според спецификата и видовете на социалните услуги.
Успешно са разкрити иновативни услуги за лица с психични разстройства – НЖ, ЗЖ – 2бр., ЦНСТПР – 3 бр. ЦСРИ и ДЦПР.
Успешно са разкрити и функционират социални услуги за лица с умствени увреждания – ЗЖ – 3бр.
Работи се активно в посока осигуряване на социални услуги в домашна среда на самотни и хора с увреждания – личен и социален асистент и домашен помощник.
Домашен социален патронаж и Социално предприятие „Обществена трапезария” са услуги, които се предоставят в подкрепа на хора в неравностойно положение в домашна среда или в риск от изключване.
Функциониращите специализирани институции за пълнолетни лица са под управлението на общината, като добрата практика е планирането на работа в посока – деинституционализация чрез разкриване на иновативни услуги в среда, близка до семейната.
Добра практика, е ролята на общината да даде възможност на частни лица, да предоставят социална услуга срещу заплащане – ЦНСТ за стари хора в местност „Липник”, „Дом възможност” – Русе.
За повече информация: https://www.ipa.government.bg/sites/default/files/2018_sbornik_dobriprak...